Як зміниться ринок складської нерухомості в 2021 році

м. Київ 02.04.2021
Як зміниться ринок складської нерухомості в 2021 році

Чи варто очікувати активний девелопмент нових складських метрів у 2021 році, які формати будуть затребувані і чи залишиться попит в посткарантинний час?

Склади завжди вважалися самим стійким сегментом нерухомості в кризові часи, і пандемія не стала винятком. А все тому, що складські площі є частиною базової інфраструктури, необхідної для забезпечення виробничих процесів.

Складські метри в 2021: пропозиція

Стійкість складської нерухомості до криз робить її більш привабливою для інвесторів. З огляду на підвищений попит, а також зростання вартості за кв. м, в 2020-2021 рр. очікується збільшення активності в сегменті.

В результаті карантину, який мотивував динамічний розвиток e-commerce і логістичних компаній, обсяг нової пропозиції складів в Україні в цьому році складе більше 360 тис. кв. м.

Примітно, що близько 200 тис. кв. м планується ввести у Львові, включаючи область. Серед нових об’єктів очікуються складські приміщення від «Львівсільмаш», Protec і Galileo Logistic, а також інноваційний логістичний комплекс PORT Lviv Logistic Center. До порівняння – в Києві в поточному році готується до введення трохи більше 70 тис. кв. м.

Кому склади?

Девелопмент здебільшого нових складів планується під поштові та логістичні компанії. В цілому, спостерігається тренд так званого «поштового будівництва», яке матиме позитивний вплив на ринок.

Найбільш вигідна позиція - у сектора e-commerce, який по суті рухає за собою логістичних та почтових операторів

Так, «Нова пошта» продовжує будувати логістичні об’єкти у великих містах і на магістралях. Оператор заявив про введення в 2021 році нових складських приміщень загальною площею 37 тис. кв. м в Києві, Одесі та Дніпрі. Також в наступному році планується девелопмент близько 40 об’єктів нового формату бізнес-відділень – по 1 тис. кв. м кожен.

Старт будівництва логістичних терміналів планує в поточному році і «Укрпошта», яка вже оголосила про тендери. Компанія має намір розширити обсяг своїх складських метрів в п’яти містах (Київ, Львів, Івано-Франківськ, Дніпро і Харків) – кожен орієнтовно по 22 тис. кв. м. Крім того, Meest Express збільшить свій розподільний центр до 11 тис. кв. м.

Також в 2020 році активно купували земельні ділянки, які органічно підійшли б під будівництво індустріальних парків. З огляду на підвищену увагу уряду до розвитку формату (законопроект щодо державної підтримки парків передали на розгляд в парламент), в найближчому часі можна очікувати збільшення їх девелопменту.

Чи буде попит?

У 2020 році вакантність складських приміщень залишалася на досить низькому рівні – середній показник по країні – 5,5%. У Києві та області – 2,2%. Разом з тим орендні ставки практично не збільшилися в доларовому еквіваленті. Відсутність великої кількості нової пропозиції прогнозовано призведе до збільшення орендної плати. До того ж, стимулом до підвищення вартості стане щорічна індексація.

Якщо аналізувати стан 2020 року, то саме виграшне становище – у сектора e-commerce, який по суті рухає за собою логістичних та поштових операторів. За різними оцінками, товарообіг електронної комерції збільшився майже вдвічі.

Також активний розвиток продовжують рітейлери. Важливо враховувати фактор нерівномірного попиту на товари в результаті карантину. Щоб задовольнити потребу населення в певних позиціях, зокрема, продуктові та FMCG-рітейлери збільшували наявність окремих одиниць на складах, що по експоненті призведе до необхідності збільшення квадратних метрів.

Таким чином, попит на складські площі тільки зростає. Деякі поштові оператори оцінюють потенційний обсяг українського ринку складської нерухомості приблизно на 400% більше від поточного стану.

Головні тренди складської нерухомості в 2021

Більшість складів в Україні – це старий фонд 30-50 років минулого століття, який не відповідає ні пожежним, ні санітарним, ні будь-яким іншим нормам. Це горезвісні «сірі коробки», в яких сучасний ринок більше не потребує.

Якщо говорити про тренди складської нерухомості, які будуть затребувані в найближчому часі, можна виділити наступні:

  • Збільшення орендних ставок. Складська нерухомість виходить на прибутковість, яка в деяких об'єктах може бути нарівні з торговельною й офісною.
  • «Акцент на людях». Зараз існує величезна проблема з персоналом на складах. Багато компаній все частіше переходять на віддалену роботу. Тому власникам логістичної нерухомості необхідно створювати комфортні умови праці, бути гнучкими і адаптивними.
  • Створення нових форматів. Наприклад, за допомогою унікальної інфраструктури і незвичайних концепцій. Ризикований тренд, що вимагає волі інвестора. Однак в перспективі може принести неймовірні результати і стати двигуном до модифікації всього ринку.
  • Збільшення швидкості доставки. Клієнти не хочуть чекати свої посилки більше одного дня, вони хочуть отримувати їх сьогодні. Ця тенденція призведе до збільшення складів в рамках міста.
  • Розвиток логістичних компаній. Зростання e-commerce продовжиться, що в свою чергу вплине на розвиток логістичних компаній, які вже надають послугу фулфілмента (комплексу операцій від моменту замовлення товару до його отримання).

Ринок складської нерухомості стійко зустрів виклик коронакризи, ставши опорним ланкою для активного розвитку e-commerce і логістичних компаній. 2021 рік стане знаковим для сегмента у вигляді значної кількості нових пропозицій, появи нестандартних форматів і довгоочікуваного для інвесторів збільшення орендних ставок.

Джерело: https://nv.ua/biz/
Автор: Дмитро Ковальчук, Co-Founder Alterra Group

Більше новин від Alterra

Read more Read more

дізнавайтеся про нові події вчасно

Залиште вашу електронну адресу, і ми будемо присилати вам новини у сфері будівництва